Pädaste mõis

Eesti üheks luksuslikumaks ööbimise võimaluseks võib vaieldamatult pidada väikesel Muhu saarel asuvat Pädaste mõisa. Muhu on väike saar, jäädes pindalalt 2 ruutkilomeetriga alla 200 ruutkilomeetri. Muhu saar on tema kõrval asuva suure Saaremaaga tammi abil ühenduses ning ühendust mandriga aitab pidada praamide transport. Muhu saar võib jääda veidi enam tähelepanematute reisijate jaoks lihtsalt väikeseks sammuks mandri ja Saaremaa vahel, kuid kes paremini teab, leiab põhjuse Muhu saarel pikemalt peatumiseks.
Pädaste mõis
Üheks säravaks põhjuseks Muhu saarele pikemalt peatuma jääda on Pädaste mõisa külastamine. Pädaste mõisa võib ehk pidada Eesti üheks luksuslikumaks ööbimisvõimaluseks. Pole ju palju selliseid hotelle, mille ajalugu ulatuks aastasse 1566 ja kaugemalegi. 14ndast sajandist on tänaseks küll säilinud vaid mõned igivanad seinad, kuid ajaloohõngu tekitamiseks piisab neistki. Tänasel kujul seisev mõis ja seda ümbritsevad hooned pärinevad aga 19ndast sajandist. Sellest ajast said hooned erinevate Eestit tabanud ajaloosündmuste käigus omad kannatused kannatada kuni 20nda sajandi lõpus uued omanikud hoonete taastamise ette võtsid eesmärgiga Päraste mõisast hoopis luksuslik hotell kujundada.

Luksushotellina on nad siiski säilitanud mõisa stiili ja nii kannavad erinevad ööbimisvõimalustega hoonedki sobilikke nimetusi: tõllakuur, privaatne talumaja ja härrastemaja. Hinnad on aga ka tõllakuuri puhul vaid tõelistele härrasmeestele ja prouadele jõukohased odavaima kahekohalise toa hinnaga 254 eurot. Kalleim öö kahe inimese jaoks on võimalik veeta loomulikult härrastemajas 875 euro eest. Privaatne talumaja ei olegi mõeldud nii personaalseks kasutamiseks, olles ette nähtud neljale külastajale ja makstes 1419 eurot öö.

Tõllakuur, mis ajaloolises tähenduses kandis hobuste ja tõldade mahutamise rolli, mahutab tänapäeval endas 9 erineva luksusastmega tuba. Kuid peale ajaloolise tausta ja uhkemate tubade juurde käivate privaatsete rõdude toad tubades midagi rohkemat välja tuua ei ole. Muidugi on olemas kõikvõimalik kaasaegne tehnika muusika kuulamiseks ja filmide vaatamiseks, kuid loodetavasti pigem kaasaegne tehnika nendes ruumides jääb kasutamata ja nauditakse pigem ajaloohõngulist äraolemist.

Härrastemaja annab aga igale inimesele võimaluse end tõelise härrase või prouana tunda. Seda on raske vältida, kui ööbida majas, millest osa on säilinud lausa 14ndast sajandist ja ülejäänud taastatud 19ndal sajandil maja laiendavate ehitustöödega kaasnenud uue ilme näoliseks. Muidugi on olemas kõik tänapäevased luksused ja ka tehnika. Kuid kõik 14 härrastemajas asuvat tuba tekitavad pigem ajas rändamise tunde ja lasevad vaimul ja kehal muinasjutulist puhkust nautida.

Veidi robustsema nimega privaatne talumaja on ka ajalooliselt vähem peen kui härrastemaja. Nimelt selles hoones. Nimelt jagati selles hoones mõisa töölistele igapäevaselt nende ülesandeid. Aga kui see veidi karmim aspekt ära unustada ja ümbritsevat silmitseda, leiad end õunapuude keskelt õlgkatusega klassikalise palkmaja juurest. Sealset privaatsust ei saa rikkuda ka võõrad, sest hoone asub eraldatult ning ta on mõeldud broneerimiseks kas ühe perekonna või lihtsalt seltskonna poolt.

Loomulikult rääkides luksushotellist ei saa mainimata jätta selle juurde kuuluvat spa kasutamise võimalust. Pädaste mõisa spas saab tunda ennast härrasmehena muhu saunas, nautida kaasaegsema aurusauna võlusid, hullumeelsena hüpata kuumast saunast otse külmaveetünni, kümmelda hoopis kuumavee tünnis või lasta ennast hellitada erinevate Muhu traditsioonidel põhinevate kehahoolitsustega. Midagi igale maitsele, mis muudab luksusliku puhkuse veel täisväärtuslikumaks.

Loomulikult on omast käest võtta ka maailma tasemel söögid ja kui meelelahutusest Muhu saarel jääb väheseks, siis Saaremaa oma eriti suvehooajal mitmekesiste kultuurisündmustega aitab külastuse emotsioonid veel järgmiselegi tasemele viia.